Najlepší čas na jarné upratovanie

Jarné upratovanie a ako na poriadok v domácnosti

Najlepší čas na jarné upratovanie

Slová ako jarné upratovanie zvyšujú mnohým tlak a niektorí si to, naopak, vedia celkom vychutnať. No menšia „fuška“ v domácnosti nie je na škodu. Nie nadarmo hovoríme, že pracovný úspech sa začína na upratanom pracovnom stole. Teraz máme na poriadky v domácnosti tú najlepšiu príležitosť.

Vedeli ste, že… ?

Aj zjavne triviálna záležitosť ako jarné upratovanie má svoju históriu? Jeho pradávne korene siahajú až niekam do 3000 rokov pred Kristom a vychádzajú z rôznych kultúr a náboženstiev. Prvopočiatok je síce diskutabilný, ale jedno je isté. Bol to rituál po celé generácie. Vo väčšine prípadov súvisí s očistou pred významným sviatkom. 

Kým v kresťanstve čistili oltár pred Veľkou nocou a v Gréckej pravoslávnej cirkvi oslavovali “Čistý týždeň”, v judaizme sa upratovaním pripravovali na tzv. Pesach — na jeden z najdôležitejších židovských sviatkov a jeden z najstarších sviatkov vôbec. V iránskej a čínskej kultúre zas čistia svoje domovy pred príchodom nového roka. Číňania veria, že vyčistením obydlí sa zbavia nešťastia nahromadeného v predchádzajúcom roku.

Mnohí odborníci však význam jarného upratovania pripisujú skôr biológii. Počas zimy sme vystavení menšiemu slnečnému žiareniu, čo má za následok nižšiu produkciu serotonínu a vyššiu produkciu melatonínu — “hormónu spánku” vyvolávajúceho ospalosť. Takže je možné, že na jar upratujeme preto, lebo sa “zobúdzame” po dlhej ponurej zime do krásnych slnečných dní plných energie.

Jedno po druhom, tvrdí expertka

Ak už máme cieľ stanovený — vdýchnuť domácnosti nový život, pustime sa do práce krok za krokom. Nemusíme celý byt či dom upratať za jeden deň. Môžeme vybaviť každú izbu jednotlivo — začať kúpeľňou a skončiť pracovňou. Aj samotná expertka v odbore starostlivosti o domácnosť, Carolyn Forte z inštitútu Good Housekeeping, odporúča robiť veľké poriadky na jar a upratovať izby rad-radom.

Od samotného upratovania odrádza mnohých z nás predstava driny a vynaloženia veľkej energie. No efekt upratovacieho „zásahu“ sa dostaví a rozhodne stojí za to.  Upratovanie má mnoho výhod: eliminujete alergény, spálite nadbytočné kalórie, zredukujete stres a dokonca sa lepšie vyspíte. Poriadok a čistota nastolí v domácnostiach harmóniu, ktorá je základom spokojnosti, dobrých vzťahov a duševného zdravia. 

“Upracte si prostredie, premeňte svoj život”

Tak znie motto expertky na upratovanie a zakladateľky upratovacej metódy KonMari, alias Marie Kondo, ktorá pomáha ľuďom na celom svete zorganizovať svoje domovy. Uznávaná metóda KonMari je založená na zbavení sa predmetov, ktoré nám už viac nevyvolávajú radosť. Treba uchovávať len tie veci, ktoré hovoria k srdcu a ostatným len poďakovať za službu a “nechať ísť”. Vďaka svojej jednoduchej filozofii metóda KonMari dnes žne úspech po celom svete.

metoda-upratovania-konmari-marie-kondo-jarne-upratovanie-interier-domacnost-kancelaria
Marie Kondo, autorka osvedčenej metódy upratovania KonMari

My odporúčame

K vyššie spomenutým radám od odborníčok nám zostáva už len pridať pár našich. My odporúčame do generálnych poriadkov zapojiť pomocné sily. Deti, najlepší priatelia — tí ušetria aspoň trochu fyzickej energie. Tú psychickú Vám môže doplniť náš skvelý smart doplnok EARS 2. Vďaka kvalitnému 360-stupňovému reproduktoru šíri zvuk do každej strany a navyše, je vodeodolný, takže určite oceníte jeho spoločnosť i v kúpeľni.

jarne-upratovanie-poriadky-domacnost-interier-doplnky-dekoracie-reproduktor

Zbavenie sa zbytočností, vytriedenie šatníka či špajze, zlikvidovanie prachu a akýchkoľvek nečistôt prináša úľavu mysle a pozitívne vnútorné nastavenie. Ako post-opatrenia po upratovaní Vám môžeme už len odporučiť udržiavať poriadok v domácnosti aj preventívne. V boji s prachom a neviditeľnými časticami pomôže čistička vzduchu NOSE 1, ktorá dokáže s minimálne 99,97 % účinnosťou odstrániť častice s veľkosťou 300 nanometrov. Po prefiltrovaní vzduchu čistička vypúšťa čistý, svieži a ionizovaný vzduch. 

O voňavú klímu sa postará aróma difuzér NOSE 2 a NOSE 3, do ktorých stačí pridať pár kvapiek esenciálnych olejov. Zvlhčovače vydržia hydratovať a zároveň rozvoniavať domácu atmosféru až niekoľko hodín.

cisticka-vzduchu-cisty-vzduch-interier-domacnost-prach-znecisteny-vzduch-kancelaria-ionizator-vzduchu
Čističky vzduchu s ionizátorom NOSE 1

Všetky naše minimalistické smart produkty sú navrhnuté tak, aby maximálne šetrili a zbytočne nezaberali miesto, zveľadili a zmodernizovali interiér, a vôbec, zefektívnili chod domácnosti.

A Vy ste sa už pustili do jarného upratovania? 

 

Zdroje:

www.goodhousekeeping.com

home.howstuffworks.com/home-improvement

www.konmari.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *